k

Přírodní rezervace Peliny

Státní přírodní rezervace o rozloze 3, 31 ha, bohatá na vzácné rostliny a živočichy. Tyčí se zde mnoho skalních opukových útvarů rozličných tvarů.

Státní přírodní rezervace se nachází jen několik desítek metrů od hlavní silnice protínající Choceň. Název rezervace je odvozen od Pelova mlýna uváděného od roku 1407. Strmé opukové skály nad Tichou Orlicí mezi Brandýsem nad Orlicí a Chocní porostlé vápnomilnými květnatými bučinami představují jedinečnou botanickou a zoologickou lokalitu, která vznikla jako pozůstatek křídového moře. Opukové stěny vysoké až 35 m jsou zvětralé do rozličných tvarů – např. „velbloud“. Mimo jiné zde roste klokoč zpeřený (Staphyllea pinnata), zvonek broskvolistý (Campanula persicifolia), dymnivka dutá (Corydalis cava), tařice skalní (Alyssum saxatile) a lilie zlatohlávek (Lilium martagon). Dále se zde vyskytují vzácné druhy měkkýšů, např. zrnovka žebernatá. Nad skalami vede pěšina k Doskočilově vyhlídce.

Akce konané v tomto místě

Kontakty

 

Park Peliny

+420 465 461 948

Tečky

kultura

mapa

Poznejte místa a prostory kultury
v Chocni a okolí

Prohlédněte si interaktivní mapu zájmových míst Chocně.

zobrazit mapu 

mapa

Tyto webové stránky ukládají v souladu se zákony na vaše zařízení soubory, obecně nazývané cookies. Odsouhlaste prosím nastavení cookies souborů pro použití webu. Více informací zde.