k

Koncert z tvorby Tomáše Hanzlíka

Kulturní zařízení města Choceň ve spolupráci se ZUŠ Choceň Vás srdečně zvou na světové premiéry skladeb Tomáše Hanzlíka.

Vedle písňového cyklu Pivo, ženy, zpěv, který zazpívá tenorista a autor textů Vincenc Ignác Novotný za klavírního doprovodu Martina Smutného, zazní klavírní cyklus Preludia, kánony a fugy ve starém stylu.

Program:

Tomáš Hanzlík:
Preludia, kánony a fugy ve starém stylu pro klavír
Pivo, ženy, zpěv (písňový cyklus)
Vincenc Ignác Novotný – tenor, texty písní
Martin Smutný – klavír

Hudební skladatel, muzikolog, pedagog a výtvarník Tomáš Hanzlík (* 29. 7. 1972) získal první hudební vzdělání na ZUŠ v Chocni. Je uměleckým vedoucím Ensemble Damian (první zal. 1996) a zároveň impresáriem kočovného divadla Theatrum Schrattenbach (2004). Stál u zrodu tří olomouckých festivalů: Baroko (od r. 1998, v r. 2009 udělena cena Olomouckého kraje), Opera Schrattenbach (od r. 2005), Olomoucké barokní slavnosti (2013–2020). Byl uměleckým vedoucím Dětské opery Olomouc při SGO (2006–2016), pro kterou napsal řadu původních titulů. Je odborným asistentem na KHV PdF UP (od r. 2004). 1. února 2004 premiéroval v projektu Národního divadla Bušení do železné opony svou operu Yta innocens (Nevinná Yta) Po jejím úspěchu získal objednávku na celovečerní dílo pro soubor Národního divadla v Praze. Zhudebnil anonymní latinský text Lacrimae Alexandri Magni (Slzy Alexandra Velikého, premiéra 25. ledna 2007). V roce 2011 měla premiéru jeho opera La Dafne (komponovaná společně s V. Zouharem), která byla na repertoáru Národního divadla v Brně až do r. 2019. V roce 2020 získal za inscenaci vlastní opery L´Arianna cenu diváků na festivalu Opera v Praze. Svůj vlastní skladatelský styl Hanzlík označuje jako neobarokní minimalismus, charakteristický zacyklením historizujících harmonických a melodických fragmentů. Jeho specializací na poli staré hudby je kantorská tvorba, tvorba členů piaristického řádu a barokní opery svázané s Českým a Moravským prostředím. Při inscenaci těchto děl se Hanzlík výrazně podílí na jejich výtvarné podobě (návrhy a výroba dekorací a rekvizit, režie). V letech 2005–2010 zrekonstruoval klasicistní kovárnu v Doubravici, kde žije a tvoří opery, sochy a obrazy.

Detail akce

Tečky

kultura

mapa

Poznejte místa a prostory kultury
v Chocni a okolí

Prohlédněte si interaktivní mapu zájmových míst Chocně.

zobrazit mapu 

mapa